Arena Bilgisayar CSP Perpetual (Yazılım Lisansları) Program Kılavuzu

1. CSP’deki Perpetual / Yazılım lisansları (kalıcı yazılım olarak da bilinir) nedir ve hangi ürünleri içerir?

(Kalıcı) yazılım lisansları, bir müşterinin kalıcı olarak edindiği Office Pro Plus veya SQL Server gibi şirket içi Microsoft ürünleri için satın alınan lisanslardır. Bulut Çözümü Sağlayıcısı (CSP) programında, yazılım yalnızca lisanslıdır (yalnızca L) ve Yazılım Güvencesi (SA) ekleme seçeneğini içermez.

CSP’de bulunan yazılım lisansları arasında Word, Excel, Project ve Visio gibi masaüstü araçları; Windows Server, SQL Server, Biztalk Server’ı içeren altyapı sunucuları; ve Exchange, SharePoint, Skype Kurumsal ve Project Server’ı içeren üretkenlik sunucuları vardır.

2. Uygun müşteri profili kimdir?

Müşteriler, CSP’deki bir iş ortağı tarafından hizmet verilen ve ayrıca katalogda bulunan belirli sayıda yazılım lisansı satın alacak tüm kuruluşları kapsayabilir. İş ortakları, hibrit ortamlarını desteklemek için lisanslara ve yönetilen hizmetlere ihtiyaç duyan ve tek bir iş ortağıyla işlem yapmak isteyen müşteriler için basitleştirilmiş bir deneyim sağlayabilir.

3. Neden Perpetual lisanslama?

Yeni ticaret deneyiminde CSP’ye Perpetual lisanslamanın gelmesiyle, tek bir ticaret platformunda iş ortakları için geliştirilmiş satış, operasyonel ve yönetim yetenekleriyle birlikte birden çok lisans programının yönetilmesiyle ilişkili zaman ve maliyetlerde azalma olacaktır.

4. CSP’deki yazılım lisansları ne zaman tüm CSP iş ortağı ekosistemine yayılacak?

Tüm CSP iş ortakları, Ocak 2021’den itibaren CSP aracılığıyla yazılım lisansları sunabilir.

5. Yazılım lisanslarının kapsamını CSP’ye genişletmek, müşterinin artık Open Lisans programı aracılığıyla satın alma yapamayacağı anlamına mı geliyor?

CSP’deki yazılım lisansları, diğer Microsoft lisanslama programları aracılığıyla sunulan mevcut tekliflerin yerini almaz. İş ortakları, Microsoft Open ve müşterilerinin ihtiyaçlarına daha uygun olan diğer Microsoft toplu lisanslama programlarını kullanmaya devam edebilir. Ancak 1 Ocak 2022 itibariyle Microsoft Open programı tamamen sonlanacaktır.

6. CSP müşterileri için yazılım lisanslarında toplu indirim almak mümkün müdür?

Microsoft’tan toplu indirimler, CSP aracılığıyla satılan yazılım lisansları için mevcut değildir.

7. Bir yazılım lisansı süresince fiyatlandırma değişirse ne olur?

Maliyet, işlem sırasında belirlenir ve herhangi bir fiyat değişikliği, sonraki lisans satın alımları için geçerli olacaktır.

8. Minimum müşteri satın alma taahhüdü nedir?

CSP’de satın alan müşteriler için minimum satın alma taahhüdü yoktur.

9. Bir müşterinin CSP’de satın alabileceği lisans sayısına ilişkin bir sınır var mı?

Bir müşterinin CSP’de satın alabileceği lisans sayısı konusunda bir sınırlama yoktur.

10. Yazılım lisansı indirmelerini ve lisans anahtarlarını teslim etme süreci nedir?

Yazılım lisanslarının CSP aracılığıyla satılmasıyla ilgili sürecin iki yönü vardır. İş ortağı: 1. Hedeflenen son müşteri için yazılımı sipariş etmelidir, 2. Son müşteriye, indirilebilecek ürün anahtarlarına ve yazılımlara erişim sağlamalıdır. Sipariş esnasında oluşan lisans numarası 5 gün süreyle geçerlidir, sonrasında tekrardan oluşturmak için distribütör ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

11. Yazılım Güvencesi neden CSP aracılığıyla yazılım lisanslarında sunulmuyor?

CSP’de yazılım lisansları sunma hamlesi, dijital dönüşümlerinde nerede olurlarsa olsunlar müşterilerle buluşmak için gereklidir. Bu geliştirme, bir müşterinin hibrit ihtiyaçlarına bir çözüm sağlar. Bu değişiklikler yazılım lisanslarıyla başlasa da, Microsoft gelecekte Yazılım Güvencesi (SA) gibi ek tekliflere genişletebilir.

12. CSP’de yazılım lisansları için Azure Hibrit Avantajları var mı?

Azure Hibrit Avantajı (AHB), Windows Server ve SQL Server abonelikleriyle CSP’de mevcuttur, bu nedenle AHB’ye ihtiyacı olan müşterilerin bunları satın alması gerekir. AHB, Yazılım Güvencesi (SA) CSP’de satılmadığından, CSP’deki kalıcı yazılım lisansları için kullanılamaz.

13. Bir müşteri, CSP’deki başka bir lisans programından SA lisanslarını kullanabilir mi?

Bir CSP müşterisi, CSP dışında yapılan satın almalar da dahil olmak üzere uygun SA veya abonelik satın alma işlemleri yaptıysa Azure VM’leri ve diğer kaynaklarıyla Azure Hibrit Avantajlarını kullanabilir.

14. Yazılım lisansları müşteriler arasında devredilebilir mi?

Hayır. CSP içinde aktarım özelliği yoktur.

15. Bir iş ortağı, CSP’de satın alınan yazılım lisanslarının ödemelerini taksitlendirebilir mi?

Hayır. Tam ödeme önceden yapılmalıdır.

16. Yazılım lisansları nasıl faturalandırılır?

Yazılım lisansları alımdan sonra faturalandırılır.

17. Satın alınan lisansların iptal koşulu nedir?

Satın alınan lisanslar aktive edilmediği takdirde 30 gün içerisinde iade edilebilir. Aksi takdir iptal koşulu bulunmamaktadır.

18. Bir iş ortağının müşterilere sağlamak için ne düzeyde desteğe ihtiyacı vardır?

Yazılım veya Sunucu Aboneliği teklifleri olarak kabul edilen ürünlerin satın alınması, lisans anahtarı erişimi/etkinleştirilmesi ve ürün medyası/indirilmesi ile doğrudan ilgili müşteri desteği sorunları için iş ortaklarının ilk irtibat noktası olmaları gerekir.

19. Nasıl CSP İş Ortağı Olurum?

CSP iş ortağı olma, CSP’den Perpetual ürünlerine ulaşma ve CSP programı ile ilgili tüm sorularınız ile ilgili Bulutum.com platformumuzu ziyaret ederek bizlerle iletişime geçebilirsiniz. CSP iş ortağı olmakla ilgili bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir