Microsoft New Commerce Experience (NCE)

Microsoft CSP bulut ürünlerinde 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle yeni bir modele geçiş yapıyor. Bu yeni modelle birlikte geleneksel CSP bulut lisanslama kural ve özelliklerinde önemli değişiklikler olacak. Bunları sizler için özetlemek istedik.

Yeni kurallar ve özelliklere geçmeden önce bu yeni modelden biraz bahsedelim. Modelin adı Microsoft New Commerce Experience – Yeni Ticari Deneyim. Exchange, Microsoft 365, Dynamics 365 gibi bildiğimiz bulut servislerini yıllardır CSP altından müşterilerimize sunmaktaydık. Yine buradan devam edeceğiz ancak New Commerce Experience adı altında müşterilerimize bu servisleri sunma koşullarımız değişecek. Model 1 Ocak 2022 itibariyle canlıya alınıyor.

Önemli Tarihler

Aynı zamanda Microsoft CSP ürünlerinde 1 Mart 2022 tarihinde bir fiyat artışı yapacağını duyurdu. Bu tarihten önce yeni New Commerce Platform ile birlikte müşterilerin yenilemelerini yaparak 1 yıl boyunca Mart ayında yaşanacak fiyat artışından müşterileri koruyabiliriz.

1 Mart 2022 tarihinde fiyat değişikliği yaşanacak ürünler aşağıdaki gibidir. (TESK fiyatları üzerinden)

  • Microsoft 365 E3
  • Office 365 E5
  • Office 365 E3
  • Office 365 E1
  • Microsoft 365 Business Basic
  • Microsoft 365 Business Premium

10 Mart 2022 itibariyle yeni tüm siparişler yeni sistem, NCE üzerinden geçilebilir. Eski sistem üzerinden yeni bir üyelik başlatılamaz.

30 Haziran 2022 itibariyle geleneksel model üzerinden siparişleri yenilemek için son gün. Bu tarihten sonra tüm yenilemeler yeni sistem, NCE üzerinden sipariş geçilebilecek.

31 Aralık 2022 itibariyle geleneksel modelde kalmış olan hiçbir müşteri siparişi üzerinden iş ortağı Microsoft tarafından düzenlenen Incentive programlarından kazanım alamayacak. (Microsoft’tan distribütörlere kesilen fatura tarihine göre)

New Commerce Platform ile Gelen Yenilikler

Geleneksel ModelNew Commerce Platform (NCE)
Müşteri lisansları 2 ayrı şekilde kiralayabiliyordu; 1 yıllık ön ödemeliAylıkMüşteri lisansları 2 ayrı şekilde kiralayabilecek; 12 aylık taahhüt ile 1 yıllık bedelin ön ödemeli taahhütsüz aylık ödeme
NCEGeleneksel ModelTaahhütlü Yıllık ÖdemeTaahhütsüz Aylık Ödeme
ÖdemeYıllık ya da aylık olarak lisanslar kiralanabilir.12 ay taahhüt verilerek 1 yıllık bedel önden ödenir.Lisanslar aylık bazda taahhütsüz kiralanır, aylık ödeme yapılır.
Fiyat KorumaFiyat 12 ay boyunca korunur.Fiyat 12 ay boyunca korunur.Fiyat korunmaz. Her ay güncel fiyat listesi üzerinden faturalama yapılır.
FiyatlandırmaAylık ve yıllık baz fiyatları aynıdır.Aylık ve yıllık baz fiyatları aynıdır. Yıllık = Aylık*12 şeklinde hesaplanır.Baz fiyat üzerine %20 eklenerek hesaplanır.
FiyatlandırmaÖrnek: M365 Business Basic Aylık 5 USD yıllık 60 USD olarak kiralanır.Örnek: Microsoft 365 Business Basic 60 USD olarak yıllık kiralanır.Örnek: Microsoft 365 Business Basic 5USD*%20=6USD olarak kiralanır.
İptal EtmeLisanslar periyod içerisinde durdurabilir.Lisans siparişi geçildikten sonra iptal veya iade hakkı yoktur.Lisans siparişi geçildikten sonra iptal veya iade hakkı yoktur.
DurdurmaLisanslar periyod içerisinde durdurulabilir.Lisanslar durdurulabilir ancak faturalama devam eder. Müşteri lisansları kullanamaz.Lisanslar durdurulabilir ancak o ayın faturalaması devam eder. Müşteri lisansları kullanamaz.
Adet AzaltmaLisansların adedi azaltılabilir.12 aylık dönem içerisinde lisansların adedi azaltılamaz. Adet azaltımı yanlızca yenileme döneminde yapılabilir.Aylık dönem içerisinde lisansların adedi azaltılamaz. Adet azaltımı yanlızca yenileme döneminde yapılabilir.
Adet ArttırmaLisansların adedi arttırılabilir.Lisansların adedi arttırılabilir. Yeni eklenen lisanslar iptal veya iade edilemez.Lisansların adedi arttırılabilir. Yeni eklenen lisanslar iptal veya iade edilemez.
Ödeme modeli değişikliğiDönem içerisinde değiştirilebilir.12 aylık dönem içerisinde değiştirilemez. Yenileme döneminde değiştirilebilir.Aylık dönem içerisinde değiştirilemez. Yenileme döneminde değiştirilebilir.
YenilemeYenileme dönem sonunda otomatik olarak yapılır.Yenileme otomatik yapılsın ya da yapılmasın seçeneği baştan seçilebilir. Otomatik yenileme yapıldığında lisanslar iptal veya iade edilemez.Yenileme otomatik yapılsın ya da yapılmasın seçeneği baştan seçilebilir. Otomatik yenileme yapıldığında lisanslar iptal veya iade edilemez.
Ürün upgrade etmeYapılabilir.Yapılabilir. (SMB ve Enterprise SKUs’lar için)Yapılabilir. (SMB ve Enterprise SKUs’lar için)

* Windows 365 yıllık taahhütlü olarak kiralanamaz.

* Yeni dönemde 3 yıllık gibi uzun süreli taahhüt opsiyonları gelecektir. Şu anda yalnızca bu koşul, Dynamics 365 ürün ailesindeki belirli ürünlerde bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen bizlerden teklif alınız.

Özet olarak 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle geleneksel Microsoft CSP modeli emekliye ayrılarak yerini NCE modeline bırakıyor. Aynı zamanda Mart 2022’de Microsoft bulut ürünlerinde fiyat artışına gideceğini de bildiriyor. Bu sebeple müşterilerimizle iletişime geçmek ve onlara en uygun model ile yeni platforma geçiş yapmalarını sağlamamız gerekiyor.

Tüm iş ortaklarımız için Microsoft bulut süreçleri otomatize bir şekilde bulutum.com üzerinden en kısa sürede devam edecektir. Tüm sorularınız için microsoft@arena.com.tr adresine mail iletebilirsiniz.

* Yukarıda belirtilen tüm bilgiler Microsoft’un Ocak 2022 duyuruları ile hazırlanmıştır. Tüm bilgilerde ileride değişiklik olabilir. Son güncelleme tarihi: 9 Şubat 2022

İlgili Yazılar:

Microsoft Open lisanslama programından – CSP Perpetual’a geçiş için buraya tıklayarak makalemize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir