Microsoft Forms Nedir? Faydalı Kullanım Alanları Nelerdir?

Microsoft Forms, kurum içinde ve dışında kolaylıkla hazırlayıp kullanabileceğiniz anketler ve sınavlar hazırlamanızı sağlayan bir Microsoft bulut servisidir. Testlerde ve sınavlarda kullanabileceğiniz, seçenekli sorular, derecelendirme & değerlendirme, görüş alma v.s. gibi opsiyonlar ile kapsamlı bir eğitime gerek kalmadan oldukça profesyonel görünen formlar oluşturabilirsiniz.

Özellikle 2020 başları ile birlikte dünya çapında deneyimlediğimiz uzaktan çalışma yöntemlerimiz, bazı günlük alışkanlıklarımızın oldukça değişmesine neden oldu. Çalışma ve eğitim hayatlarımızda alışkın olduğumuz çoğu alanı dijital ortama taşıdık. Microsoft Forms, pandemi döneminden önce de birçok kurum tarafından sıklıkla kullanılan bir bulut servisi olmakla birlikte, pandemi döneminden sonra da dünya çapında Microsoft Forms’un yeni kullanım alanlarının keşfedildiğini görüyoruz.

Bu alanlara bazı örnekler vererek sizlere de Microsoft Forms’u kendi kurumlarınız içerisinde kullanabileceğiniz alanlarla ilgili fikirler vermek isteriz.

Uzaktan Eğitimde & Uzaktan Sınavlar

Sınıf ortamlarında eğitim vermekte oran kurumlar da pandemi dönemi sonrası kendilerini uzaktan eğitim veren kurumlara transforme ettiler. Eğitim kurumlarının günlük dersler sonrası, öğrencilerin bilgilerini test etmeleri için kullanılan sınavları Microsoft Forms’tan faydalanarak hazırlandığını görüyoruz.

Arena Bilgisayar olarak bizler de Microsoft Forms’u teknolojik bilgilerimizle ilgili kendimizi sınamak adına periyodik olarak yaptığımız sınavlarda kullanıyoruz.

Microsoft Forms ile Sınav Oluşturma

Müşteri Memnuniyeti Ölçümleme

Kurumların müşterilerine sunmakta oldukları servis seviyelerinin ve biçimlerinin de 2020 ile birlikte değiştiğini gözlemliyoruz. Müşteri memnunuiyetini önde tutan kurumların yaşamakta oldukları pandemi ortamında, müşterilerine sundukları hizmet şekilleri değişirken sunmuş oldukları hizmet kalitelerini kontrol edebilme ve aldıkları sonuçlara göre servislerinde geliştirme yapmalarında Microsoft Forms’u sıklıkla kullandıklarını görüyoruz.

Arena Bilgisayar olarak bizler de uzaktan bağlantı ile yapmış olduğumuz teknik destek servislerinde geliştirebileceğimiz noktalarımızı görmek adına memnuniyet formlarını kullanmaktayız.

Microsoft Forms ile Memnuniyet Anketleri Oluşturma

Web Seminer Sonrası Eğitim Değerlendirme

Alışkın olduğumuz kalabalık sınıf eğitimlerini yapamadığımız bu dönemlerde Microsoft Teams üzerinden yapmış olduğumuz webseminerleri müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile buluşmak için çok verimli bir hal aldı. Peki müşterilerimize ve iş ortaklarımıza yüz yüze olmadığımız durumlarda bile efektif bir şekilde ulaşabiliyor muyuz? Bunun değerlendirmenin en verimli yollarından bir tanesi de Microsoft Forms ile eğitimler sonrasında hızlıca katılımcılardan fikirlerini almak olacaktır.

Microsoft Forms ile Değerlendirme Anketleri Oluşturma

Hasta Yönlendirme Yönetimi

Bir örneğimizi de pandemi döneminde hızlı bir şekilde teknolojiden faydalanarak sağlık hizmeti götürmekte olduğu kişilere daha hızlı ve verimli bir şekilde ulaşan bir sağlık sağlıyıcısından verebiliriz. İngiltere’de bulunan bu sağlık sağlıyıcısı, Covid-19 şüphesi ile sağlık kurumuna başvurmak ve test yaptırmak isteyen hastaların, deneyimledikleri semptomları sorgulama ve hastaları en doğru şekilde yönlendirme, sonrasında da bu bilgileri gelecek süreçlerde referans olarak kullanmak amaçlı websitelerinde Microsoft Forms ile hazırlanmış olan anketleri kullandıklarını görüyoruz.

Son örneğimiz bile, günlük hayatımızda yaşadığımız değişiklikler ile basit olarak konumladırabileceğimiz teknolojik servislerin, hızlı kullanım alanları ile yeni çözümler haline gelebileceğini görüyoruz. Özellikle bulut servislerinin gündelik hayattaki alışkanlıklarımızın uzaktan çalışmaya uyumlu olacak şekilde evrildiği bu dönemde önemi hızlıca artıyor. Microsoft gibi güvenilir ve köklü bulut servis sağlayıcılarının servisleri de gündelik hayatımızdaki süreçlerimizi dijitalleştirmede bizlere yardımcı oluyor. Bulut servislerinin önümüzdeki dönemlerde öneminin gitgide arttığına hep birlikte gözlemlemeye devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazımızla ilgili anketimizi buradan katılarak hem Microsoft Forms’u deneyimleyebilir hem de görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz. Anketimize katılmak için tıklayın.

Microsoft Forms kullanımı hakkında https://support.microsoft.com/tr-tr/forms sitesini ziyaret edebilir, detaylı bilgi almak için microsoft@arena.com.tr ‘ye mail iletebilirsiniz.

Ezgi Sümer
Yazılım Grup Müdürü / Arena Bilgisayar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir