Microsoft Partner Network (MPN Program) Önemli Değişikliker

Microsoft ekosistemi olarak yıllardır aşina olduğumuz Microsoft Partner Network yakın zamanda emekliye ayrılıyor ve yerini Microsoft Cloud Partner Program’a bırakıyor. Yeni programla birlikte, uzmanlıklar, yeterlilikler, iç kullanım hakları v.b. gibi önemli konu başlıklarında köklü değişiklikler bizleri bekliyor.

Önemli Tarihler:

Yeni Microsoft Cloud Partner Program Nedir?

Uzun bir süredir aşina olduğumuz ve kullandığımız Cloud Productivity, Cloud Platform, Silver & Midmarket Competency gibi uzmanlıklar emekliye ayrılıyor. Bu uzmanlıların yerini 6 ayrı kategoride Solution Partner (Çözüm İş Ortaklığı) uzmanlıkları alıyor.

İş ortaklarımız geleneksel modelde kendi iş süreçlerine en uygun geleneksel uzmanlıkları yerine getirerek, yıllık iç kullanım hakları ve çeşitli incentive/rebate programlarına dahil olabilme hakkını kazanıyorlardı. 30 Eylül 2022 itibariyle artık sistem yeni model üzerinden ilerleyecek olup, bu tarih geleneksel modelde yenileme tarihi gelen iş ortaklarının yenilemeleri gerçekleştirip, 1 yıl daha aynı haklarla devam etmeleri için tarih. Bu tarih sonrasında iş ortaklarının bir sonraki bölümde anlatılacak olan çözüm alanlarındaki uzmanlık skorlarına ulaşmaları beklenecek ve bu şekilde çözüm iş ortaklığı uzmanlıklarına sahip olabilecekler.

Microsoft bu değişiklikle uzmanlık katmanlarını daha kolay yönetilebilecek olan 6 adede indiriyor ve ayrıca teknik uzmanlıkların yanı sıra satışta da iş ortaklarından belirli bir performansın üzerine çıkmasını bekliyor. Burada aynı zamanda Microsoft iş ortaklarını kendi iş kollarında kazanabilecekleri uzmanlıklara da yöneltmekte. Modern Work tarafında uzmanlığı olan iş ortakları buradaki Çözüm Ortağı seviyesini almak isteyebilir, Dynamics 365 kolunda devam eden iş ortakları da burada Çözüm Ortaklığı seviyesine odaklanabilir.

Microsoft aynı zamanda Çözüm Ortaklığı ile Silver ve Gold seviye uzmanlıkları kaldırıyor ve tek bir uzmanlık katmanı ile devam ediyor.

Sonraki Adımlar Nelerdir?

 1. Mevcut Durum Kontrolü: Microsoft Partner Network’den MPN sayfasından mevcut Silver ya da Gold uzmanlık yenileme tarihini kontrol edin.
  1. 30 Eylül’den önce yenileme tarihi olan iş ortakları bu tarihten önce geleneksel modeldeki uzmanlık koşullarını yerine getirerek 1 yıl daha aynı haklarla programda devam edebilecekler.
  1. 1 Ekim tarihinden sonra yenilemesi gelen iş ortaklarının yeni Çözüm İş Ortaklığı alanlarındaki skorlamaları kontrol edip yenileme tarihleri geldiğin bu skorları minimum gereklilikle karşılayıp yeni model ile devam edebilecekler.
 2. Solution Partner (Çözüm İş Ortaklığı): Partner Center’da Mart 2022 tarihi itibariyle Solution Partner sekmesi altından iş ortakları mevcut performanslarını kontrol edebilirler.

Modern Work, Azure, Business Application olarak 3 ana kategori olmak üzere toplamda 6 adet Solution Partner (Çözüm İş Ortağı) alanı mevcut;

 • Modern work – SMB / Enterprise Track
 • Security
 • Infrastructure (Azure)
 • Data and AI (Azure)
 • Digital & App Innovation (Azure)
 • Business Applications

Geleneksel uzmanlıklara karşılık gelen Çözüm Ortaklığı alanları aşağıdaki gibidir. İş kollarına göre iş ortakları kendilerine en uygun çözüm iş ortağı alanlarını belirleyerek ilerleyebilecekler. Bir kola odaklanabilecekleri gibi birden fazla ya da tüm Çözüm Ortaklığı alanlarına da odaklanarak tümü alabilirler.

İş ortakları kendi uzmanlık alanlarına göre kategoriler seçip, bu kategoriler altında minimum 1 adet uzmanlıkta 100 üzerinden minimum 70 puanı sağlayamaları gerekmektedir. Sonrasında geleneksel modeldeki satın almaya benzer işlemlerle üyeliklerini ve faydalarını yenileyebilecekler.

Uzmanlıklar her kategoride farklı alt hedeflerle ölçümlendiği gibi, bir uzmanlığı alabilmek için o kategori bazında minimum 70 puana ulaşmak ve her alt kategoride ilerleyişin 0’dan yüksek olmasını sağlamak gerekmektedir.

 • Kategori Bazlı Gerekliliker:

Kaynaklar:

https://partner.microsoft.com/tr-TR/training/assets/collection/solutions-partner-for-infrastructure-azure#/

https://partner.microsoft.com/tr-TR/training/assets/collection/solutions-partner-for-data-and-ai-azure#/

https://partner.microsoft.com/tr-TR/training/assets/collection/solutions-partner-for-digital-and-app-innovation-azure#/

https://partner.microsoft.com/tr-TR/training/assets/collection/solutions-partner-for-modern-work#/

https://partner.microsoft.com/tr-TR/training/assets/collection/solutions-partner-for-security#/

https://partner.microsoft.com/tr-TR/training/assets/collection/solutions-partner-for-business-applications#/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir