Exchange Online PowerShell ile Silinmiş ve Kurtarılabilir Öğeleri Geri Yükleme

Eğer Office 365 hizmetlerinden birisi olan Exchange Online hizmetini kullanıyorsanız. Kullanıcınız bilerek yada bilmeyerek posta kutusunda bulunan maillerini silebilir. Hatta daha ileri giderek silinmiş klasörü içerisinde bulunan mailleri bile silebilir. Muhtemelen bu kullanıcınız art niyetli bir kullanıcı olabilir. 😊 Bu ilk senaryonunuz olsun. Bir diğer senaryoda IT ekinizden bir arkadaş kural oluşturup yanlışlıkla kullanıcılarınızın mailboxda boşaltabilir. Böyle bir durumda kullanıcıların maillerini Gelen kutusuna taşımak zaman alacaktır. Hele birde 100 veya 150 kullanıcınız varsa iş içinden çıkılmaz bir durum almaktadır.

Bunu daha iyi anlayabilmemiz adına art niyetli bir çalışan olarak işten çıkarılan art niyetli diyelim. 😊 Mailleri mi sildim ardından geri dönüşüm kutusunu boşalttım. Fark etmediğim bir şey var sildiğim mailler kurtarılabilir öğelerin içerisinde burada binlerce öğe olduğunu düşünürsek bunları seçerek geri getirmem baya zamanımı alacaktır.

PowerShell ile tüm öğeleri kurtarabilmem adına Global Admin hesabıma ufak bir yetki vermem gerekecek. Şimdi IT yöneticisi olarak Exchange yönetim merkezini açıyorum. İzinler ardından yönetici rollerine gidiyorum.  Organization Management rolünü çift tıklıyorum.

Açılan pencerede Organization Management rolleri yer almaktadır. Burada Roller kısmına gelerek Mailbox Import Export rolünü ekliyorum. Yukarıda ki görselde olduğu gibi sırasıyla adımları uygulayabilirsiniz.

Hemen ardından Organization Management rollerinde yetkili kullanıcımı yani işlem yapacağım kullanıcıyı ekliyorum. Yukarıda ki görselde olduğu gibi sırasıyla adımları uygulayabilirsiniz.

Son olarak Organization Management rolleri üzerinde yaptığım değişikliği kaydediyorum. Hemen deneme yaptığınızda hata alabilirsiniz bir müddet beklemeniz gerekebilir.

$UserCredential = Get-Credential

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://outlook.office365.com/powershell-liveid/ -Credential $UserCredential -Authentication Basic -AllowRedirection

Import-PSSession $Session -DisableNameChecking

Exchange Online PowerShell ile bağlanmak için sırasıyla yukarıda ki komutları uygulayalım.

Restore-RecoverableItems -Identity admin@eduonenote.onmicrosoft.com

PowerShell ile bağlantımız gerçekleştikten sonra görselde olduğu gibi posta öğelerini kurtarmak istediğimiz kullanıcımız için belirtilen komutu girelim.

Şimdi web üzerinden kullanıcımızın posta kutusuna baktığımızda tüm öğelerin posta kutusuna taşındığını görebiliriz. Eğer organizasyon içerisinde bunu tüm kullanıcılar için uygulamak isterseniz bir csv dosyası oluşturmanız gerekecektir. Bu işlemi bizzat test etmediğim için yazmıyorum ama bunu yapmak zorunda kalırsanız burada ki linkten örneğe bakabilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Detaylı bilgi almak için bize bu link üzerinden form doldurarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer Microsoft de bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mehmet Parlakyiğit
Kıdemli Satış Mühendisi / Arena Bilgisayar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir