Exchange Online Posta Kutusu için kalıcı olarak silinen öğelerin ne kadar süreyle tutulacağını belirleyin

    Bir kullanıcı posta kutusundan bir öğe sildiğinde silinmiş öğeler klasörüne gider eğer kullanıcı silinmiş öğeler klasörünü boşaltır veya içerisinden bir öğe silerse kullanıcı bu öğelere default olarak 14 gün boyunca sildiği öğeyi geri getirebilir. Kullanıcı ister Exchange Plan 1 ister Pan 2 kullansın bu süre default olarak 14 dür. Bu süreyi isterseniz 30 güne kadar yükseltebilirsiniz. Lakin Office 365 içerisinde bunu yapabileceğimiz bir menü, veya seçenek yoktur. Doğal olarak bu işlemi PowerShell üzerinden gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Hiçbir şekilde kullanıcıların maillerini riske atmak istemiyorsanız Exchange Online Plan 2 kullanmanız ve In-Place Hold ve Litigation Hold özelliklerini kullanmanız gerekmektedir. In-Place Hold ve Litigation Hold hakkında bilgi almak için tıklayınız. Daha önceden belirttiğim gibi bu özellikleri kullanmak için Exchange Plan 2 ye sahip olmanız gerekmektedir. Exchange Plan 1 kullanıyorsanız, en azından kalıcı olarak silinen bir öğeyi 30 gün boyunca tekrar geri getirebilirsiniz. İsterseniz bunu PowerShell üzerinde uygulamalı olarak görelim.

Import-module Msonline

$session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri “https://ps.outlook.com/powershell/” -Credential $cred -Authentication Basic -AllowRedirection

import-PSSession $session

Öncelikle PowerShell’i yönetici olarak çalıştıralım. Yukarıda ki komutları sırasıyla PowerShell’e girelim.  Böylelikle PowerShell ile Office 365’e başlanmış olacağız.

Tüm Kullanıcılar için default gün sayısını görüntüleme

Get-Mailbox -ResultSize unlimited -Filter {(RecipientTypeDetails -eq ‘UserMailbox’)} | Format-List

Name,RetainDeletedItemsFor

Yukarıda ki script çalıştırdığımızda mevcutta bulunan tüm kullanıcılarımız için kalıcı olarak silinen maillerin Exchange Online ortamında kaç gün saklanacağı default 14 gün sayısını görebiliriz.

Tek Kullanıcı için default gün sayısını görüntüleme

Get-Mailbox  mehmet | Format-List RetainDeletedItemsFor

Tek kullanıcı için default gün sayısını görüntülemek için yukarıda ki komutu kullanabiliriz.

Tek Kullanıcı için defaul gün sayısını yükseltme

Set-Mailbox -Identity “Toprak” -RetainDeletedItemsFor 30

Yukarıda ki komutu girerek böylelikle sadece bir kullanıcı için mevcut süreyi 30 güne yükseltmiş olacağız. Ayrıca ikinci komutla kontrol sağlıyorum.

Tüm Kullanıcılar için default gün sayısını yükseltme

Get-Mailbox -ResultSize unlimited -Filter {(RecipientTypeDetails -eq ‘UserMailbox’)} | Set-Mailbox -RetainDeletedItemsFor 30

Yukarıda ki komutu girince artık organizasyonum içerisinde bulunan tüm kullanıcılar için default 14 gün olan süreyi 30 güne yükseltiyorum. Yükseltme işleminden sonra ikinci komutla tüm kullanıcılarıma atanan sürenin 30 gün olduğundan emin olmak için süreyi control ettiğimde işlemin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görüyorum.

Detaylı bilgi için aşağıda ki linkten faydalanabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/exchange/recipients-in-exchange-online/manage-user-mailboxes/change-deleted-item-retention

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir