Exchange Online E-Posta Atan Kullanıcının IP Adresini Öğrenmek

                Geçtiğimiz günlerde bir firma ile yaptığım görüşme şu şekildeydi; patronumuzun mail adresinden bir mail atılmış. Tabi şuna eminiz ki kullanıcıya ait hesap bir şekilde ele geçirilmiş. Bunun neticesinde ilgili kişinin e-posta hesabı kullanılarak farklı bir kuruluşa mail atılmış. Bana söyledikleri kelime şuydu; biz buradan atılan mail adresinin hangi IP adresinden atıldığını öğrenebilir miyiz? Neticede IP adresini öğrendik son olarak IP adresinin lokasyonu sorguladığımızda Tokyo üzerinden erişim sağlandığını gördük. Sizlerin başına böyle bir durum geldiğinde nasıl IP adresini öğreneceğimizi göreceğiz. Bunu bir senaryo üzerinde canlandıralım.

Öncelikle Global IP adresimi öğreniyorum.

Şimdi Office 365 e-posta hesabımdan bir mail atıyorum. İçeriği çok önemli değil.

Mailin atıldığı kullanıcıda isterse atılan e-postanın hangi IP adresi üzerinden atıldığını öğrenebilir.

Şimdi biz admin.exchange.microsoft.com (yeni exchange admin center) adresine girelim. Yukarıda ki görselde olduğu gibi sırasıyla adımları takip edelim. Burada ki amacımız ilgili kullanıcıyı filtreleyerek nerelere mail attığını görmek olacaktır. İsterseniz eski exchange admin center (Posta Akışı) üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz.

İlgili mali bulduktan sonra maile tıkladığımızda ilgili mailin ayrıntıları açılacaktır. More information bölümüne geldiğimizde burada Mesaja ait ID ve IP adresini görebiliriz.

Şimdi ise IP adresinin hangi lokasyonda öğreniyoruz. Tabi burada çıkacak IP adresinin gerçekliği de çok önemli anonymous bir IP adresi ile giriş yapılmışsa işiniz biraz daha zorlaşmaya başlayacaktır.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet Parlakyiğit
Kıdemli Satış Mühendisi / Arena Bilgisayar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir