Exchange Online Distribution Group Oluşturma (New Exchange Admin Center)

                Distribution Group (dağıtım grubu) organizasyon içinden veya dışından dağıtım grubuna e-posta gönderildiğinde gruba gelen e-postaların ilgili üyelere dağıtılmasını sağlamaktadır. Daha anlaşılır olması adına sizin info adında bir dağıtım grubunuzun olduğunu düşünelim. Bu gruba dışarıdan veya içerinden bir e-posta atıldığında grup üyeleri kimlerse otmatik olarak tüm üyelerin posta kutularına bu e-postalar düşecektir. Dağıtım grupları için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Önemli olan Office 365 hesabınızda Exchange Online planlarından herhangi birsinin olması yeterlidir.  Kullanıcılarınız Distribution Group adına e-postada gönderebilir. Örneğin; destek adında bir dağıtım grubunuz olsun. Bu gruba mail geldiğinde ilgili kullanıcılara ulaşacak ve ilgili kullanıcı ahmet,mehmet destek adına mail gönderebilecektir. Yani karşı tarafa mail ulaştığında Destek adını ve e-posta adresini görecektir. Detaylar yazının devamında 😊

Yeni Exchange Admin Center ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://admin.exchange.microsoft.com/ Global admin hesabımızla giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görselde olduğu gibi adımları sırasıyla gerçekleştirelim.

Distribution Group oluşturacağımız için Distribution (Dağıtım) seçeneğini seçerek ilerleyelim.

Dağıtım grubumuza bir isim verelim.

Dağıtım grubumuzun e-posta adresini girmemiz gerekir. Eğer farklı bir domain adresi kullanacaksanız ilgili domain adresini seçmemiz gerekmektedir. İkinci adım opsiyoneldir. Eğer seçerseniz organizasyon dışından dağıtım grubunuza e-posta gelecektir. Bu seçeneğe ihtiyacınız yoksa işaretlemeden devam edebilirsiniz.  

Create group diyerek dağıtım gurubunuzu oluşturalım.

Dağıtım gurubunuz başarılı bir şekilde oluşmuştur.

Distribution Group Üye Ekleme

Oluşturduğumuz dağıtım grubuna Members yani üyeler eklememiz gerekecektir. Yukarıdaki adımları kullanarak üye eklemeye başlayabiliriz.

(+) Add members tıklayarak kullanıcılarımızı ekleyelim.

Distribution Group Üyelerin E-Posta Gönderimi Konusunda Yetkilendirilmesi

Yazımızın başında belirttiğim gibi kullanıcılarımız oluşturulan dağıtım grubu adına e-posta gönderebilmektedirler. Bunu yapabilmek için Edit manage delegates linkine tıklamamız gerekecektir.

“Kullanıcılarınız Distribution Group adına e-postada gönderebilir. Örneğin; destek adında bir dağıtım grubunuz olsun. Bu gruba mail geldiğinde ilgili kullanıcılara ulaşacak ve ilgili kullanıcı ahmet,mehmet destek adına mail gönderebilecektir. Yani karşı tarafa mail ulaştığında Destek adını ve e-posta adresini görecektir.  ”

Bu pencerede ise yetkileri belirleyerek kaydedebiliriz. Yetkilerin yukarıdaki görselde açıklamaları mevcut.

Distribution Group’a Spesifik Kullanıcıların E-Posta Göndermesini Sağlamak

Oluşturulan dağıtım gruplarının üye sayıları çok fazla ise yanlışlıkla bile olsa ilgili dağıtım grubuna e-posta gönderildiğinde bütün üyelere düşecektir. Veya ilgili dağıtım grubuna belirli kişilerin e-posta göndermesini istiyor olabilirsiniz. Bunun için Edit delivery management linkine tıklayalım.

Dağıtım grubuna e-posta gönderecek kullanıcıları veya grupları ekleyelim. Eğer bu gruba yukarıdaki kullanıcıdan başka bir kullanıcı e-posta gönderdiğinde e-postası reddedilecektir.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet Parlakyiğit
Kıdemli Satış Mühendisi / Arena Bilgisayar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir